Simracing, čiže simulované pretekanie, je fantastický spôsob, ako si užiť rýchlosť a pretekanie bez toho, aby si musel opustiť pohodlie svojho domova. Či už si nováčik alebo skúsený vodič, tu je niekoľko krokov, ako začať so simracingom:
1. Vyber si správnu platformu
Najprv sa rozhodni, na ktorej platforme chceš pretekať. Môžeš si vybrať medzi konzolami (napríklad PlayStation alebo Xbox) alebo PC. PC ponúka širšiu škálu simulátorov a často lepšiu grafiku a výkon, zatiaľ čo konzoly sú zvyčajne jednoduchšie na používanie. Občianske združenie DMSK organizuje závody výlučne na platforme PC.
2. Základné vybavenie
Budeš potrebovať základné vybavenie na začiatok. Najdôležitejšie je:
- Volant a pedály: Investícia do kvalitného volantu a pedálov je kľúčová. Populárne značky zahŕňajú Moza, Fanatec a Thrustmaster, ideálne volant typu „direct drive“. Kvalitné pedály sú dôležitejšie ako samotný volant.
- Simulačná platforma: Herná konzola alebo počítač s dostatočným výkonom.
- Monitor alebo VR headset: Monitor s nízkou latenciou alebo VR headset pre ešte realistickejší zážitok.
3. Výber simulátora
Existuje mnoho simracingových hier a simulátorov, ktoré môžeš vyskúšať. Niektoré z najpopulárnejších, ktoré sa jazdia aj na DMSK sú:
- iRacing: Profesionálny simulátor s realistickou fyzikou a prepracovanými traťami. Okrem okruhového závodenia ponúka ovály, „dirt racing“ a rallycross.
- Assetto Corsa: Simulátor ponúkajúci širokú škálu civilných a závodný áut a tratí, s bezkonkurenčnou podporou „modov“.
- Assetto Corsa Competizione: Profesionálny simulátor série SRO Blancpain World Series – závody GT2, GT3, GT4 špeciálov na obľúbených okruhoch z celého sveta.
- Le Mans Ultimate: Nástupca rfactor 2, simulátor zameraný na vytrvalostnú sériu World Endurance Championship, obsahuje licencované autá LMDh, LMP2, GTE a GT3 a trate zo série WEC.
- Race Room Experience: Závodný simulátor vhodný pre začínajúcich simracerov, obsahuje rôzne populárne vozidlá typu TCR, GT1, GT2, GT3, GT4, prototipy, závodné kamióny.
- Automobilista 2: Simulátor podobného zamerania ako Raceroom, nájdeš v ňom rôzne druhy áut aj tratí, v modernej grafike a fyzike.
4. Nauč sa základy
Predtým, než sa pustíš do pretekania, nauč sa základné princípy simulátora ktorý si si vybral. Sleduj tutoriály, čítaj príručky a pozeraj videá od skúsených pretekárov. Youtube je plný návodov pre začínajúcich simracerov.
5. Trénuj a zlepšuj sa
Tréning je kľúčom k úspechu. Začni s jednoduchšími autami a traťami a postupne prechádzaj na náročnejšie výzvy. Nezabúdaj, že simracing vyžaduje trpezlivosť a čas na zlepšenie. Okrem trénovania „sólo“ odporúčame trénovať aj jazdu „v balíku“ resp. tréning s priateľmi v premávke. Okrem rýchlosti je treba na trati aj tzv. „racecraft“ ktorý sa hotlapmi nenaučíš.
6. Pripoj sa k online komunite
Jednou z veľkých výhod simracingu je možnosť pripojiť sa k online komunite. Zúčastňuj sa online pretekov, zapoj sa do lig a diskusií, kde môžeš zdieľať svoje skúsenosti a učiť sa od ostatných.
Nezabúdaj, že simracing je predovšetkým o zábave a užívaní si jazdy. Tak si nasaď prilbu (obrazne povedané), zapni motor a vychutnaj si každý okamih za virtuálnym volantom!
Ak máš ďalšie otázky alebo potrebuješ ďalšie rady, pokojne sa pýtaj na našom Discorde! 🏎️💨